نمایشگر شما برای نمایش سایت نغمه ماندگار مناسب نیست، لطفا از نمایشگر بزرگتری استفاده کنید

انجمن نغمه ماندگار
آیین تجلیل از استاد داریوش برهانی آیین تجلیل از استاد داریوش برهانی
انجمن نغمه ماندگار

آیین تجلیل از استاد داریوش برهانی

آیین تجلیل از استاد داریوش برهانی

سلسله برنامه ­های آیین تجلیل با هدف تکریم و گرامیداشت جایگاه پیشکسوتان این حوزه و به پاس یک عمر تلاش هنری و فعالیت­ های ایشان، در انجمن طرح و اجرا ­می ­شوند.

آیین تجلیل استاد داریوش برهانی در ساعت 20:30 شامگاه چهارشنبه 27 مرداد­ماه 1395 در محل آمفی­ تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر برگزار ­شد.

داریوش برهانی در سال 1317 در شهر کرمان زاده شد. پدر ایشان محمد علی از عارفان و شاعران دوره خویش و مدیر مدرسه عصمتیه بود و مادرشان فخر السادات از فرهنگیان و دبیر زبان فرانسه بودند که دستی به­ ساز هم داشتند. داریوش برهانی از بچگی با ساز آشنا شد و اولین معلم او، برادر بزرگش، زنده یاد هوشنگ برهانی بود که از شاگردان علی اکبرخان نوایی منسوب می­ شد. هوشنگ برهانی از نوازندگان چیره ­دست بود و برنامه هایی را با زنده­ یاد داریوش رفیعی و قاسم جبلی اجرا­کرد. اما متأسفانه عمر کوتاه 42 ساله او مجال فعالیت­ های بیشتر را نداد. وی پس از استخدام در اداره بهزیستی، چندین سال در تهران و قزوین زندگی کرد و این فرصتی بود تا از محضر استادانی چون حبیب الله صالحی و علی اکبرخان شهنازی بهره برده و با گروه فرهنگ و هنر تهران و قزوین همکاری داشته باشد. او در سال های متمادی به تدریس پرداخت و حاصل این فعالیت­ ها تربیت شاگردانی متعدد از جمله، محسن آبفروش در قزوین بود. پس از انقلاب وی به کرمان بازگشت و با همکاری برادر هنرمند خود، جناب خلیل برهانی، در سال های 67 و 68 گروه حافظ را تشکیل­ داد و با دوستان قدیمی خود، محمد صدیق و عطاءالله مشرف زاده، برنامه های متعدد به روی صحنه بردند. ایشان در دوران فعالیت هنری خود قطعاتی را آهنگسازی و ضبط کرده­ است که می­توان به تصنیف محلی قالی کرمان با شعر برادرشان مهدی برهانی اشاره ­کرد. استاد داریوش برهانی تا به امروز مشغول تدریس و تربیت شاگردانی در عرصه نوازندگی تار بوده و علاوه بر آن در اخلاق و ادب نیز انسانی وارسته و زبان­زد در هنر کرمان می­ باشند.

در آغاز برنامه پس از خوشامد­گویی کریم الدین نظام زاده (دبیر انجمن) به حاضرین؛ از همراهی اهالی فرهنگ و هنر در پیشبرد برنامه ­های انجمن تشکر و بیان­ نمود که انجمن نغمه ماندگار با محوریت هنر و ادبیات با تاکید بر فعالیت نسل جوان فعالیت خود را انجام­ می ­دهد و این امر ممکن نیست مگر با تکیه بر تجربیات پیشکسوتان و دلیلی روشن­ تر از این نیست که در مجموعه نغمه ماندگار افرادی را از نسل­ های مختلف در کنار یکدیگر داشته باشیم.

در ادامه موسیقی ایرانی توسط سینا نجم الدینی (نوازنده تار و آهنگساز) از شاگردان استاد داریوش برهانی، سهیل حسنی سعدی (نوازنده دف) و آرش اقبالیان (خواننده)  و پس از آن دونوازی دف توسط شهروز شعاعی و فرزانه وثوقی رهبری اجرا شد. 

در بخش آیین تجلیل پس از حضور جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه بر روی صحنه متن لوح سپاس انجمن نغمه ماندگار توسط دکتر حامد حسین­خانی به شرح ذیل خوانده شد:

 

هوالعزیز

لوح سپاس

مطرب عشّاق امشب طُرفه راهی می زند                                  زخمه اش در پرده جان دستگاهی می زند

 

استاد گرانقدر، جناب آقای داریوش برهانی

با هزاران درود و احترام

سالیان بلند اهالی هنر کرمان زمین، شما را به مهربانی، اصالت و شرافت می­ شناسند و نوای ماندگار تار شما در خروش زخمه­ های شیرینتان این مهر و اصالت و شرافت را نجوا می­ کند. به پاس یک عمر پایمردی و تلاش ارزشمندتان در راه اعتلای فرهنگ و هنر و به احترام آن نغمه­ های مانا که آفریدید بر دستان پر مهرتان بوسه می­ زنیم.

 

دبیر انجمن نغمه ماندگار

سید کریم الدین نظام زاده

 

در پایان برنامه، موسیقی ایرانی توسط نیما خَیِری (نوازنده تار) از شاگردان استاد داریوش برهانی و همراهی امید مقیمی نژاد (نوازنده تمبک) اجراشد.

دیدگاه‌ها

تاکنون دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

عضویت در خبرنامه