نمایشگر شما برای نمایش سایت نغمه ماندگار مناسب نیست، لطفا از نمایشگر بزرگتری استفاده کنید

انجمن نغمه ماندگار
آیین تجلیل از استاد حمید ایلاقی آیین تجلیل از استاد حمید ایلاقی
انجمن نغمه ماندگار

آیین تجلیل از استاد حمید ایلاقی

آیین تجلیل از استاد حمید ایلاقی

 

سلسله برنامه­ های آیین تجلیل با هدف تکریم و گرامیداشت جایگاه پیشکسوتان این حوزه و به پاس یک عمر تلاش هنری و فعالیت­ های ایشان، در انجمن طرح و اجرا­ می­ شوند.

آیین تجلیل استاد حمید ایلاقی در ساعت 20:00 شامگاه جمعه 1 بهمن­ ماه 1395 در محل تالار استاد ایرج بسطامی با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر برگزار ­شد.

حمید ایلاقی در سال 1317 در خانواده­ ای مذهبی و متعصب در یکی از روستاهای حومه کرمان بنام حسینیه دیده به جهان گشود. تعلیم قرآن را در سن 5 سالگی نزد پدر که او را ملا خطاب می کردند و قرآن را خوب می­ خواند و معنی می­ کرد و علم سیاق و تاحدودی فلسفه و منطق می­ دانست آغاز کرد و پس از دو سال تلاوت قرآن و تا حدودی معنی، صرف و نحو، گلستان و بوستان و خط سیاق را فراگرفت. پس از آن به امر پدر و علی رغم میل باطنی خود پیشه خانوادگی­ اش یعنی کار در مزرعه و صحرا را آغاز کرد. پس از 5 سال کار دوشادوش پدر در مزرعه و دشتبانی که عطش تحصیل در وی خاموش نشد، فرصت تحصیل محیا گردید. از همان کودکی طبع شعر در وی وجود داشت و خاطرات کودکی خود را در سنین 8 الی 12 سالگی در قالب قصیده سرود. با موسیقی طبیعت مانوس و در روزگار کار در مزرعه و صحرا آوای نی زن پیر روستایشان، شعبان چوپان، تسکین خستگی کار روزش بود و از این رو فلوتی تهیه و آغاز به نواختن کرد. در دوران دبیرستان، روزی در راه بازگشت به منزل، نوای تار که از منزلی می ­آمد وی را مسخ و مدهوش نمود و پس از آن قدم در راه یادگیری این ساز دلنواز نزد مرحوم اکبرخان نوایی گذاشت.

پس از ترک تحصیل در سال­ های آخر دبیرستان جهت فراگیری حرفه «ساعت سازی» نزد استاد حاج آقا جواد ساعتچی به اصفهان رفته و پس از فراگیری این فن به کرمان بازگشته و به مدت 45 سال در این پیشه به بهترین نحو ممکن فعالیت کرده به گونه­ ای که زبانزد تمام کسانی است که وی را از آن زمان می­ شناسند. ایشان تکنیک ­های نوازندگی و مضرابی تار و ردیف نوازی را نزد استاد مسلم تار علی اکبرخان شهنازی تحصیل و همزمان به فراگیری دروس ادبی، هنری و فلسفی نزد اساتیدی چون دکتر رضا زاده شفق، دکتر ناظر زاده کرمانی و استاد نورعلی برومند پرداخت. در سال­ های قبل از انقلاب، سرپرستی امور هنری صدا و سیمای مرکز کرمان را بر عهده داشت. اشعار وی در چند کتاب از جمله، ستارگان کرمان، شعرای کرمان، تذکره شاعران کرمان به چاپ رسیده و دیوان اشعاری نیز در دست انتشار می­ باشد. ایشان در طی سال­ های تدریس خود شاگردان بسیاری را آموزش داده که از آن­ ها می ­توان به استاد عطاالله جنگوک که ساز زدنش را نزد ایشان آغاز کرده اشاره کرد.

پس از خوشامد­گویی ریحانه بلوچ مجری برنامه؛ سعادت ارجمند (نوازنده سنتور)، آرمین کاویانی (نوازنده تمبک) و محمد میرزایی (خواننده) از اساتید و پیشکسوتان موسیقی کرمان به اجرای پرداختند و پس از آن امیر صفایی مقدم از شاگردان استاد حمید ایلاقی بر روی صحنه حاضر شد و به بیان خاطراتی از کلاس درس خود پرداخت و دانش و منش ایشان را در این مسیر ارج نهاد.

در ادامه، موسیقی ایرانی توسط گروه سهند متشکل از جمعی از نوازندگان جوان کرمانی، سینا نجم الدینی (نوازنده تار)، رضا تجدید (نوازنده بم تار)، سهیل حسنی سعدی (نوازنده دف)، نازنین نوربخش (نوازنده تمبک) و علی یارمحمدی (خواننده) اجراشد و پس از آن استاد سعادت ارجمند با بیان خاطراتی به جایگاه استاد حمید ایلاقی در موسیقی کرمان و نقش ایشان در آموزش ردیف و تربیت هنرجویان در نوازندگی تار اشاره نمود.

گروه مهرگان متشکل از، امیر صفایی مقدم (نوازنده تار)، امین صفایی مقدم (نوازنده کمانچه)، علی سعیدی (نوازنده نی)، حامد احمدی طباطبایی (نوازنده سنتور)، شهروز شعاعی (نوازنده تمبک) و محمدرضا کربلایی (خواننده) به اجرا پرداخت.

در بخش آیین تجلیل پس از حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر بر روی صحنه متن لوح سپاس انجمن نغمه ماندگار توسط دکتر حامد حسین­خانی به شرح ذیل خوانده شد:

 

هوالعزیز

لوح سپاس

مطرب عشّاق امشب طُرفه راهی می زند                                  زخمه اش در پرده جان دستگاهی می زند

 

استاد گرانقدر، جناب آقای حمید ایلاقی

با هزاران درود و احترام

سالیان بلند اهالی هنر کرمان زمین، شما را به مهربانی، اصالت و شرافت می ­شناسند و نوای ماندگار تار شما در خروش زخمه ­های شیرینتان این مهر و اصالت و شرافت را نجوا می­ کند. به پاس یک عمر پایمردی و تلاش ارزشمندتان در راه اعتلای فرهنگ و هنر و به احترام آن نغمه ­های مانا که آفریدید بر دستان پر مهرتان بوسه می­ زنیم.

 

دبیر انجمن نغمه ماندگار

سید کریم الدین نظام زاده

 

پس از آیین تجلیل، استاد حمید ایلاقی با مرور خاطراتی از دوران یادگیری موسیقی و فعالیت هنری خود در کرمان و همراهان هم نسلش، با خواندن اشعاری از خود، پایان بخش این برنامه بود.

 

دیدگاه‌ها

تاکنون دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

عضویت در خبرنامه