نمایشگر شما برای نمایش سایت نغمه ماندگار مناسب نیست، لطفا از نمایشگر بزرگتری استفاده کنید

انجمن نغمه ماندگار
آیین تجلیل از استاد سعادت ارجمند آیین تجلیل از استاد سعادت ارجمند
انجمن نغمه ماندگار

آیین تجلیل از استاد سعادت ارجمند

آیین تجلیل از استاد سعادت ارجمند

سلسله برنامه­ های آیین تجلیل با هدف تکریم و گرامیداشت جایگاه پیشکسوتان این حوزه و به پاس یک عمر تلاش هنری و فعالیت­ های ایشان، در انجمن طرح و اجرا ­می ­شوند.

آیین تجلیل استاد سعادت ارجمند در ساعت 20:20 شامگاه جمعه 2 تیر ماه 1396 در محل تالار استاد ایرج بسطامی با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد.

سعادت ارجمند تاج الدینی، اول آبان 1337 در رابر کرمان چشم به جهان گشود. پدر وی محمدتقی که به روایتی اولین آموزگار رابر نیز بود، اولین و بهترین مشوق ایشان در موسیقی بود. سازهای آکاردئون، سنتور، تار و قانون رو آموزش دیده اما ساز تخصصی ایشان سنتور است و این ساز را سال­ ها تدریس می ­کنند. از اساتید وی می­ توان به مرحوم مهدی صدیق (تئوری موسیقی)، خلیل الله برهانی ( ساز تار)، دکتر مجید کیانی (ردیف میرزا عبدالله)، محمدجواد ضرابیان (تئوری موسیقی) و خانم ملیحه سعیدی (ساز قانون) اشاره نمود.

ایشان بیش از 10سال رئیس انجمن موسیقی کرمان، 2سال مدیر عامل کانون هنر کرمان و سرپرست مجتمع فرهنگی، مشاور موسیقی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان و کارشناس موسیقی صدا و سیما و اداره فرهنگ و ارشاد، داور استانی منطقه ای و کشوری جشنواره های موسیقی آموزش و پرورش، بنیاد شهید و صدا و سیما، مسئول کمیته تخصصی جشنواره کشوری موسیقی نواحی به مدت سه سال، مؤسس، سرپرست و آهنگساز گروه موسیقی نوروز که اولین گروه در کرمان پس از انقلاب نیز بود و اجراها و کنسرت های فراوانی طی سالیان سال در شهرهای گوناگون ایران و کشورهای هند، پاکستان، مالزی و... داشت. ارجمند همچنین مدیر و مسئول آموزشگاه موسیقی رامتین می­ باشند.

وی در سال 1370 مجوز تأسیس انجمن موسیقی کرمان را دریافت و کرمان در کشور چهارمین شهری بود که شعبه انجمن موسیقی ایران را در آن زمان داشت. از جمله فعالیت های انجمن موسیقی در آن دوره می­ توان به موارد ذیل اشاره نمود:

دعوت از اساتید فرامرز پایور، علی اصغر بهاری، هوشنگ ظریف، حسین علیزاده، سیاوش ظهیرالدینی، علیرضا مشایخی، مجید کیانی و... بود که جلسات پرسش و پاسخ با هنرمندان و اجراهای موسیقی را این بزرگان در کرمان داشتند. همچنین برگزاری کلاس های آموزشی، کنسرت ها و اجراهایی متعدد برای گروه های استان، ساماندهی گروه های موسیقی، جلسات تجلیل از هنرمندان پیشکسوت و جوانان کرمان، نشست های تخصصی و ماهیانه هنرمندان، در کنار برگزاری جشنواره­ های تکنوازی، تک خوانی و گروه نوازی در چند دوره، از دیگر فعالیت های انجمن در آن سال ها بود.

پس از خوشامد گویی و خیر مقدم ریحانه بلوچ مجری برنامه؛ از استاد حمید ایلاقی جهت بیان خاطراتی از سالیان آشنایی با استاد سعادت ارجمند دعوت شد و ایشان با خواندن ابیاتی سخن را آغاز کردند. ایلاقی ضمن ارج نهادن شخصیت ارجمند در سالیان فعالیتش در کرمان و حمایت ایشان از هنرمندان موسیقی دیار کریمان به بیان خاطراتی شیرین پرداخت.

پس از اجرای موسیقی ایرانی توسط روزبه ارجمند (نوازنده کمانچه) فرزند استاد ارجمند با همراهی تارا فیروزان (نوازنده دف)، نیلوفر قاضی زاده عضو شورای مرکزی و مسئول واحد برنامه ریزی راهبردی انجمن ضمن عرض ادب و احترام حضور مهمانان انجمن، به تشریح بیاینه های انجمن (ارزش ها، ماموریت و اهداف) و همچنین اهمیت مشارکت و همدلی اهالی فرهنگ و هنر در فعالیت جامعه مدنی در این حوزه پرداخت و از تمام کسانی که بی هیچ چشم داشتی در این مسیر یار و همراه انجمن نغمه ماندگار بودند تشکر و قدردانی نمود.

پس از آن ویدیو کلیپ تهیه شده توسط انجمن که شامل مرور خاطرات جمعی از همراهان سعادت ارجمند در طی سالیان فعالیت هنری ایشان از جمله حمید ایلاقی، محمد میرزایی، محمد رضا کربلایی، آرمین کاویانی، محمدرضا هاشمی نژاد، برادر ایشان پیروز ارجمند، فرزند ایشان رامتین ارجمند و نیز حرف­ ها و سخنان ارجمند به مناسبت این آیین به نمایش در آمد.

در بخش آیین تجلیل پس از حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر بر روی صحنه متن لوح سپاس انجمن نغمه ماندگار توسط دکتر حامد حسین­خانی به شرح ذیل خوانده شد:

 

هوالعزیز

لوح سپاس

مطرب عشّاق امشب طُرفه راهی می زند                                  زخمه اش در پرده جان دستگاهی می زند

 

استاد گرانقدر، جناب آقای سعادت ارجمند

با هزاران درود و احترام

هنر موسیقی کرمان وامدار بزرگانیست که شما نیز از تبار آنهایید. تلاش­ های پر فروغ شما در عرصه تدریس و نوازندگی ساز سنتور، پرورش شاگردان توانمند، آهنگسازی، اجرای کنسرت­ های متعدد، مدیریت انجمن موسیقی کرمان و خدمت به جامعه هنری استان، هرگز از یادها فراموش نخواهد شد. به پاس این همه پایمردی در قلمرو فرهنگ و هنر بر دستان پر مهرتان بوسه می ­زنیم.

دبیر انجمن نغمه ماندگار

سید کریم الدین نظام ­زاده

 

پس از آیین تجلیل استاد سعادت ارجمند، طی سخنانی مراتب سپاس خود را از همراهان این برنامه اعلام نمود.

و در ادامه محمد علی گلاب زاده ریاست مرکز کرمان شناسی، لحظاتی بر روی صحنه حاضر شد و در باب نقش فعالان فرهنگ و هنری چون سعادت ارجمند در تاریخ کرمان به ایراد سخنانی پرداخت.

گروه نوروز متشکل از، روزبه ارجمند (نوازنده کمانچه)، نیما فرخی (نوازنده بربت)، آرمین کاویانی (نوازنده تمبک)، امیر صفایی مقدم و جبار رحمانی (نوازنده تار)، شهروز شعاعی (نوازنده دف) و محمدرضا کربلایی (خواننده) به اجرای موسیقی پرداخته که این اجرا بدون نوازندگی و همراهی سعادت ارجمند و برای این آیین و به پاس سال­ ها فعالیت ایشان در راه اندازی و هدایت گروه نوروز توسط اعضاء فعلی گروه تقدیم ایشان گردید.

در انتهای برنامه، محمد رضا هاشمی نژاد در طی ارتباط تلفنی با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان در دهه 70، سید جواد جعفری، صحبت­ های ایشان را به مناسبت این برنامه به صورت مستقیم در سالن پخش نمود.

دیدگاه‌ها

تاکنون دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

عضویت در خبرنامه