نمایشگر شما برای نمایش سایت نغمه ماندگار مناسب نیست، لطفا از نمایشگر بزرگتری استفاده کنید

انجمن نغمه ماندگار
آیین تجلیل از استاد محمد میرزایی آیین تجلیل از استاد محمد میرزایی
انجمن نغمه ماندگار

آیین تجلیل از استاد محمد میرزایی

آیین تجلیل از استاد محمد میرزایی

سلسله برنامه های آیین تجلیل با هدف تکریم و گرامیداشت جایگاه پیشکسوتان این حوزه و به پاس یک عمر تلاش هنری و فعالیت های ایشان، در انجمن طرح و اجرا می شوند.

آیین تجلیل استاد محمد میرزایی در ساعت 20:30 شامگاه جمعه 29 تیرماه 1397 در محل آمفی تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد.

محمد میرزایی، 21 بهمن ماه 1339 در در خانواده ای هنرزای و فرهنگ دوست متولد شد. وی از اوان خردسالی رهجوی آموختن هنر شد و از محضر استادانی چون ناصح پور و صدیف در آواز ایرانی و همچنین فرادی و میرخانی در خوشنویسی، بهره بردند. با سوق خانواده و ذوق فردی، به سرحد مطلوبی در این دو فن رسیدند و از سال 59، تدریس خوشنویسی و از سال 64، آموزش آواز ایرانی را آغاز کردند. ایشان در زمینۀ هنر خوشنویسی، از آن جا که طبع غزل سراشان حکم می کرد، علاوه بر واژه نگاری ابیات مخزن الاسرار حکیم نظامی، دیوان بانو حیاتی را نیز به خط خوش خویش، آراستند و طی نمایشگاه هایی که در سال های 64، 73 و 84 برای علاقه مندان به هنر خوشنویسی در تهران برپا شد، آثار این استاد گرامی در کنار دیگر بزرگان این عرصه، به نمایش درآمد و در رشتۀ آواز و خوانندگی، ایشان با گروه های مختلفی چون گروه نوروز به سرپرستی استاد سعادت ارجمند همکاری داشتند و به اتفاق همین گروه، در جشنوارۀ موسیقی فجر هم شرکت نمودند. همچنین در آلبوم موسیقی ذوالجناح، به آهنگسازی سید عماد توحیدی هنرآفرینی کردند. اکنون این هنرمند گرامی، با مرتبۀ استادی در خوشنویسی، عضو و مدرس انجمن خوشنویسان ایران هستند و ریاست پیشین انجمن خوشنویسان کرمان را نیز، برعهده داشتند و در این هنگام، عضویت در شورای عالی خانۀ هنرمندان را در هم کارنامۀ خود دارند.

 

پس از خوشامدگویی و خیر مقدم توسط کریم الدین نظام زاده دبیر انجمن؛ مجری برنامه ریحانه بلوچ مروری بر زندگی نامه استاد میرزایی را داشت و در ادامه آریا انوشه ماهری (عضو شورای عالی خانه هنرمندان استان و مشاور راهبردی انجمن نغمه ماندگار) جهت ارائه توضیحاتی راجع به ضرورت تجلیل و گرامی داشت پیشکسوتان به بیان سخنانی پرداخت.

در این آیین، گروه پریزان متشکل از اسحاق معینی راد (نوازنده نی)، مرتضی سلطانی و دیانا بنی اسدی (نوازنده تار)، مازیار جابری نسب (نوازنده تمبک)، مصطفی عبداللهی (خواننده) و امین معینی راد نوازنده تار و سرپرست گروه اجرای موسیقی داشت.

پس از اجرای موسیقی استاد سعادت ارجمند با بیان خاطراتی از جایگاه موسیقایی میرزایی را ارج نهاد و در ادامه علیرضا هاشمی نژاد با اشاره ای بر بعد خوشنویسی زندگی محمد میرزایی پرداخت و با نقدی بر زندگی وی اظهار داشت از میرزایی انتظار فعالیت های بیشتری در زمینه خوشنویسی میرفته است.

در بخش آیین تجلیل پس از حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر بر روی صحنه متن لوح سپاس انجمن نغمه ماندگار توسط ریحانه بلوچ، مجری برنامه به شرح ذیل خوانده شد:

 

 

هوالعزیز

لوح سپاس

هریک از آن یکدیگری، زیباتر و دلکش تر است                                             تحریر کلک چابک و تحریر آواز خوشت

 

استاد گرانقدر، جناب آقای محمد میرزایی

با هزاران درود و احترام

فرزندان این روزگار و این سرزمین، همواره به خود می بالند که در دو قلمرو هنر خوشنویسی و هنر موسیقی آوازی، استاد گرانقدری چون وجود ارزشمندتان سال های سال درخشیده، آثاری ماندگار آفریده و هنرجویان فراوانی پرورانده است. هنرمندی های پر فروغ شما هرگز از یادها فراموش نخواهد شد. به پاس این همه پایمردی در قلمرو فرهنگ و هنر این سرزمین بر دستان پر مهرتان بوسه می زنیم.

دبیر انجمن نغمه ماندگار

سید کریم الدین نظام ­زاده

 

پس از آیین تجلیل محمد میرزایی، ضمن سپاس خود از همراهان این برنامه مراتب گله مندی خود را از عملکرد مسئولین فرهنگی نسبت به پیشکسوتان فرهنگ و هنر اعلام نمود.

در پایان برنامه، اردلان میرزایی ضمن گرامی داشت جایگاه هنری استاد محمد میرزایی، اجرای پایانی برنامه که به همت وی برای این آیین هماهنگ شده بود را معرفی نمود. این اجرای ویژه توسط اساتید؛ عباس منشی زاده (نوازنده تار)، محمد شاهرخی (نوازنده تمبک) و محمد میرزایی (آواز) صورت گرفت.

دیدگاه‌ها

تاکنون دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

عضویت در خبرنامه